Cyklotrasa 2 – Pažská cesta I.

Pažská cesta I.

Pazska-cesta-1cast

  1. časť Mandre – mestečko Pag
    Z východiskového bodu tejto cyklotrasy, letoviska Mandre, sa vydáte smerom na dedinu Kolan, ktorou prejdete až k napojení sa na hlavnú cestu Pag – Novalja. Pokračujete asi 1 km v smere na Novalju. Pri schádzaní mierneho klesania uvidíte po vašej pravej strane Pažský záliv a odbočíte podľa smerovníka pri hlavnej ceste doprava, k pláži a kempu Sveti Duh. 

    1. Pláž Sv. Duh

    Ostrov Pag obopína celkom 84 km pláží. Jedna z tých najpríjemnejších a najdlhších sa nazýva Sveti Duh. Možno povedať, že je pokrytá prírodným štrkopieskom, ktorý sa pri pozvoľnom vstupe do vody mení na jemný piesok. Preto niekedy bývajú tieto pláže označované ako piesočné. Nachádza sa v severozápadnej časti Pažského zálivu, je dobre prístupná a umožňuje nádherné kúpanie s možnosťou šnorchlovania, najmä zo začiatku sezóny, kedy je možné nájsť už v hĺbke okolo 4 m rôznofarebné a tvarované mušle.

    Cesta do mesta Pag

    Po odpočinku na pláži Sv. Duh sa vydáte späť, až narazíte na tzv. starú cestu spojujúcu už v skorších dobách južnú a severnú polovicu ostrova Pag. Odbočíte teda vľavo a po niekoľkých desiatkach metrov táto spočiatku asfaltová cesta prejde na povrch šotolinový. Ten vás bude sprevádzať asi 5 km, než opäť prídete na asfalt. Prechádzate pozdĺž Pažského zálivu smerom k mestečku Pag. Po vašej pravej strane sa týčia svahy pásu horského hrebeňa, ktorý patrí do sústavy vrcholov najvyššej hory ostrova, Sv. Vid 348 m.n.m. Vľavo sa môžete kochať pohľadom na južnú polovicu Pažského zálivu, protiľahlé východné pobrežie ostrova Pag a vzdialenejšie pohorie Velebit, ktoré však už leží na chorvátskej časti pevniny. 

    Mesto Pag

    Súčasné mesto Pag bolo vystavané podľa plánov vo vtedajšej dobe známeho staviteľa a architekta Juraja Dalmatinaca v rokoch 1443 až 1487. Tento projekt bol navrhnutý takpovediac na zelenej lúke, čo bolo vo vtedajšej dobe dosť neobvyklé. Pôdorys mesta bol riešený podľa vzoru rímskych miest, kde všetky ulice museli byť rovnobežné a kolmo na seba nadväzujúce, pričom dominantné boli dve hlavné, prechádzajúce stredom mesta a v jeho strede križujúce sa široké ulice. Tento charakter si mestečko zachovalo do dnešnej doby. Takisto väčšina domov, ktoré boli postavené v priebehu 15. až 17. storočia je do dnešných dní obývaná v rozsahu rozmerov pôvodných miestností a plne funkčná. Mestečko Pag je považované v súčasnej dobe za hlavné správne a administratívne centrum ostrova, kde žije podľa odhadov asi 4 000 obyvateľov. V jeho bezprostrednej blízkosti sa nachádzajú tzv. Pažské solany pre získavanie morskej soli. Ďalej okrem kostolov a malých námestíčok nájdete v mestečku zdravotné stredisko, základnú a strednú školu, kancelárie pobočiek úradu a súdu zo Zadaru, taktiež športové centrum, na mestskej pláži rôzne atrakcie pre deti, požičovňu vodných skútrov, veľký tobogan, množstvo reštaurácií a večerných podnikov. 

    1. Múzeum výroby soli na Pagu

    Po príchode do mestečka Pag, keď míňate mestskú pláž a dostávate sa k deviatim kamenným stavbám priamo na nábreží, stojíte už neďaleko Múzea výroby soli na Pagu. Nájdete ho v poslednom z týchto bývalých soľných skladov. Jeho návšteva vám zaberie asi necelú hodinku, počas ktorej sa zoznámite s tradíciou a spôsobmi získavania morskej soli z Pažských solan a pozriete si krátky inštruktážny film, zachytávajúci neľahkú prácu a jej postupy v dobách minulých i celkom nedávnych. 

    1. Mestská strážna veža – Kula Skrivat

    Od Múzea pažskej soli sa vydávate cez kamenný most a obchádzate mestečko zľava. Kopírujete starú zástavbu a prichádzate k nápadnej veži, ktorá sa týči na okraji mesta v jeho severnej časti. Je to posledná z deviatich mestských strážnych veží, ktorá zostala spolu so zvyškom zrekonštruovaných mestských hradieb, ktoré bývali súčasťou pôvodného mesta. Nádvorie pred touto vežou sa občas, najmä v letných mesiacoch, využíva na divadelné predstavenia.

    1. Kostol a kláštor sv. Margaréty

    V súčasnej dobe sa v meste Pag nachádza ženský benediktínsky kláštor sv. Margaréty, ktorého súčasťou je aj kostol s rovnakým menom. Budete okolo neho prechádzať úzkou uličkou, keď sa od mestskej veže vydáte smerom do stredu mestečka. Už začiatkom 20. storočia tu bola zriadená prvá škôlka na ostrove. Okrem toho rádové sestry vyučovali tzv. Pažskú čipku, ktorá je dnes tradičným ručne vyrábaným výrobkom v mestečku Pag. V dobe občianskej vojny v 90. rokoch 20. storočia poskytovali charitatívnu pomoc utečencom postihnutým vojnovými útrapami. 

    1. Kostol Nanebovzatia Panny Márie

    Neskoro gotická stavba s ranorenesančnými prvkami mala byť pôvodne vysvätená ako katedrála. Nachádza sa na Námestí Kráľa Krešimíra a je dominantou centra historického mesta Pag. Bola zámerne vystavaná podľa architektonických prvkov starého kostola Panny Márie na mieste bývalého mesta Pag. Slúži k cirkevným obradom a bohoslužbám obyvateľom mestečka a okolia. Jedenkrát ročne, vždy na sviatok Nanebovzatia Panny Márie v polovici augusta, sa koná veľká procesia, ktorá prenáša zo starého kostola Panny Márie v starom meste Pag sochu Panny Márie do súčasného Pagu. Panenka Mária je potom umiestnená na hlavnom oltári v kostole Nanebovzatia Panny Márie až do 7. septembra, kedy je vrátená späť, aby opäť celý rok čakala na svoj deň. Za teplých letných večerov sa mnohí turisti i miestni obyvatelia schádzajú pred priečelím kostola, diskutujú, bavia sa a pozorujú typickú nočnú atmosféru na námestí a v blízkom okolí. Je to takmer rituálne miesto nasýtené energiou vekov a ľudských bytostí, ktoré sem táto atmosféra priťahuje.